Jakie wybrać łóżeczko dla noworodka?

Aranżacja pokoju dla noworodka

Niecierpliwie wyczekiwane. Chłopczyk czy dziewczynka? Nawet jeśli lekarz orzekł bezapelacyjnie, że to mały przedstawiciel lub przedstawicielka danej płci, niespodzianki przecież nierzadko się zdarzają.

Powitanie na świecie dziecka wiąże się z dużymi zmianami, przyjemnymi, ale też trudnymi. Dziś jednak zajmiemy się czymś, co z pewnością przyniesie nam dużo radości: przygotowywania pokoju dla noworodka. Często, aranżując takie pomieszczenie, sięgamy aż do swoich dziecięcych marzeń, by teraz móc je bez problemu spełnić. Co powinno się znaleźć w pokoju noworodka, by był funkcjonalny? Jakie zastosować kolory do jego aranżacji i na co jeszcze zwrócić uwagę?

W jakim kolorze urządzić pokój dla noworodka?

Pytanie zadane w tytule to jedna z podstawowych wątpliwości. Wielu rodziców nadal ceni sobie podział na „różowe dla dziewczynki, niebieskie dla chłopca”, jednak – również z powodów zawartych we wstępie – nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dodatkowo obecnie mamy do wyboru mnóstwo fantastycznych mebli, dodatków i kolorów farb, które świetnie sprawdzą się zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Doskonały wybór to wszelkie odcienie białego, a także jasny beż i jasnoszary. To kolory, które kojarzą się z czystością i niewinnością, a do tego świetnie harmonizują się z wieloma innymi barwami. Na przykład w beżowym pokoju doskonale będą się prezentować turkusowe dodatki. W szarym – żółte i czerwone, a w białym możemy pokusić się o każdy kolor, jaki przyjdzie nam do głowy, ponieważ na jego tle wszystkie barwy wyglądają pięknie. Dodajmy tu tylko, że w pokoju dla noworodka dobrze jest zdecydować się na dwa, co najwyżej trzy kolory aranżacji.

Jak urządzić pokój dla noworodka?
Jak urządzić pokój dla noworodka?

Co powinno się znaleźć w pokoju dla noworodka?

Zacznijmy od okna. Jak wiadomo, dziecko przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia, w większości śpi, dlatego dobrze jest powiesić na oknie nieprzepuszczającą światła zasłonę lub roletę, które zapobiegną wpadania do pokoju światła z latarni, a w czasie, gdy rytm dzienny malucha będzie się stabilizował, pozwolą na zaciemnienie pokoju przed wieczornymi przygotowaniami do snu. W pokoju dla noworodka nie powinno zabraknąć też przewijaka, który znacznie ułatwia nie tylko przewijanie dziecka, ale także wykonywanie przy nim wszelkich czynności związanych z higieną i pielęgnacją. Jeśli w pokoju mamy niewiele miejsca do dyspozycji, świetnym rozwiązaniem będzie zakup przewijaka do postawienia na klasycznym łóżeczku.

Bezpieczne meble do pokoju dla noworodka

Meble wybierane do pokoju dla noworodka będą mu służyć zapewne co najmniej kilka lat, dlatego dobrze jest przy ich zakupie zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne.

Jakie fakty będą o tym świadczyć?

  • Zaokrąglone kanty i krawędzie,
  • Wykończenie hipoalergicznym lakierem lub farbą,
  • Możliwość przymocowania wysokich mebli do ściany,
  • Zabezpieczenia w szufladach i drzwiczkach przeciwdziałające przytrzaśnięciu małych paluszków.

Łóżeczko do pokoju dla noworodka

Łóżeczko dla noworodka to mebel zasługujący na szczególną uwagę. W końcu, jak już wspomnieliśmy, małe dziecko spędza w nim dużą część dnia i nocy.

Mamy tu kilka głównych modeli do wyboru:

  1. Tradycyjne, drewniane łóżeczko. Uniwersalne i wygodne. Daje możliwość regulacji wysokości materacyka, a także wyjęcia szczebelków, dzięki czemu maluszek będzie mógł, gdy podrośnie, samodzielnie (i bezpiecznie!) wychodzić sam z łóżeczka i do niego wchodzić.
  2. Tak zwany „kosz Mojżesza”. Urocze, lekkie i mobilne. Wystarczy nam jednak na krótko, ponieważ jednocześnie ma wielkość podobną do gondoli wózka.
  3. Łóżeczko wielofunkcyjne, z komodą i przewijakiem. Po bokach łóżeczka mamy szufladki i półeczki, a także, w górnej części, przewijak. Doskonałe rozwiązanie do małego pokoiku.
  4. Łóżeczko turystyczne. Bardzo przydatne na wszelkich wyjazdach, a niekiedy również stosowane w formie kojca.

Dodatki i dekoracje do pokoju dla noworodka

W pokoju noworodka dekoracje zwykle „tworzą się same”. Dostaje misie i zabawki, które same w sobie stanowią często ozdobę. W takim pokoiku nie może jednak także zabraknąć dodatków, które stworzą przytulną aranżację jeszcze zanim maleństwo przyjdzie na świat. Najmodniejsze obecnie dodatki i dekoracje to: lampki w kształcie bombek (tak zwane light bulbs), chorągiewki, baldachimy, namioty tipi (na przyszłość jak znalazł), pompony wykonane z tiulu i wąskie półeczki na książki, które ustawia się na nich okładką do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *