Druk 3D w domu

Druk 3D w domu

Druk 3D w domu to sposób na pozyskanie różnych przedmiotów i zrobienie czegoś z niczego. Okazuje się to nie tylko praktyczne, ale i bardzo ciekawe, a dla większości osób drukowanie trójwymiarowe to świetna zabawa! Jeszcze dekadę temu mogliśmy o podobnej technologii co najwyżej przeczytać w popularnonaukowym czasopiśmie, a tymczasem obecnie drukarki 3D do domu są na wyciągnięcie ręki.

Jeśli i Wy chcecie spróbować swoich sił, przygotowaliśmy dla Was poradnik. Podpowiadamy w nim, jak zorganizować druk 3D w domu, na co zwrócić uwagę, a także jaką drukarkę i filamenty kupić oraz czym one w ogóle są. Prezentujemy też pomysły na rzeczy, które można stworzyć, zapraszamy więc do lektury!

Druk 3D w domu – na czym polega?

W dużym skrócie, druk 3D w domu polega na tworzeniu zaprojektowanych przedmiotów przez drukarkę 3D. Taki proces trwa, w zależności od wielkości rzeczy, od kilku do nawet kilkunastu godzin i polega na nakładaniu warstwa po warstwie roztopionego tworzywa termoplastycznego. Następnie wystarczy poczekać, by projekt wystygł i uległ utwardzeniu, a będziemy mogli cieszyć się efektami.

Druk 3D w domu
Druk 3D w domu

Drukarka do druku 3D w domu
Jeżeli chcemy praktykować druk 3D w domu, musimy zacząć od zakupu odpowiedniej drukarki. W przypadku indywidualnych zastosowań wybierzemy urządzenie tak zwane desktopowe. Na rynku znajdziemy także drukarki przemysłowe, jednak to bardzo drogi, a do tego ogromny sprzęt, dedykowany dla przedsiębiorstw zajmujących się usługami druku 3D.

Jeżeli chodzi o drukarkę 3D do domu, mamy do wyboru dwie różne opcje. Możemy kupić urządzenie wykorzystujące termoplasty, czyli tworzywa topiące się pod wpływem temperatury, lub też drukarkę wykorzystującą żywicę światłoutwardzalną. Ta druga opcja jest mniej popularna i daje większe pole do manewrów, dlatego polecamy drukarkę 3D do domu, wykorzystującą zwykłe filamenty.

Filamenty do druku 3D w domu

Skoro już jesteśmy przy temacie termoplastów, warto wyjaśnić sobie, czym właściwie są te filamenty. Są zrobione z różnych materiałów, z których najpopularniejszy jest PLA, czyli znane, biodegradowalne tworzywo, z którego produkuje się między innymi klocki LEGO. Filamenty mają formę cienkiej żyłki, nawiniętej na szpulę. W trakcie drukowania są podgrzewane przez głowicę, roztapiane i nakładane. Następnie, podczas wychłodzenia, ulegają utwardzeniu.

Na rynku znajdziemy różne filamenty do druku 3D w domu. Musimy się upewnić, że nasza drukarka osiąga odpowiednią temperaturę głowicy i stołu roboczego, by zdołać je przerobić. W przypadku zastosowań domowych, sprawdza się wspomniany PLA, a jeśli chcemy trochę poeksperymentować – filamenty przeznaczone do kontaktu z żywnością, z dodatkiem opiłków drewna albo metali. Można z nich stworzyć interesujące przedmioty, ładne i funkcjonalne.

Druk 3D w domu – o czym pamiętać?

Decydując się na druk 3D w domu, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim, drukarka 3D do domu generuje dużo hałasu, wydaje swój charakterystyczny „śpiew”. Można nim nawet wygrywać melodie, jeśli tylko wiemy, jak to zrobić. Poza tym odgłosem, słyszalne są także poruszanie się dyszy i skrzypienie różnych elementów konstrukcyjnych. Sami posłuchajcie, jakie dźwięki wydaje drukarka 3D .

Taki dźwięk to nie chwilowa niedogodność, może trwać on nawet kilkanaście godzin i sprawić, że nie będziemy mogli spać. Oprócz tego, druk 3D w domu może także generować inne problemy. Przede wszystkim, chodzi o opary roztopionych tworzyw do drukowania. Póki co, przyjmuje się raczej, że są bezpieczne, jednak nie mamy stuprocentowej pewności. W dłuższej perspektywie może się okazać, że okaże się szkodliwy, jak na przykład azbest. Zapach może być też nieprzyjemny.

Ostatni problem, który pojawia się, gdy rozpoczniemy druk 3D w domu, to dzieci. To znaczy, dzieci same w sobie nie są problemem, jednak ich ciekawość świata – owszem. Głowica drukarki podczas pracy osiąga nawet ponad 250 stopni, wyobraźmy więc sobie, co może zrobić ze skórą małych rączek.

Druk 3D w domu – jak to zrobić?

Jak widzicie, druk 3D w domu to wcale nie taka prosta sprawa, jak by się wydawało. Można jednak to wszystko pogodzić. Przede wszystkim, ustawmy drukarkę w pomieszczeniu, w którym mało przebywamy i nikt w nim nie śpi. Może to być gabinet, garaż, schowek na narzędzia, a nawet salon, jeśli nie spędzamy tam całego dnia. Druga sprawa, to drukarka 3D powinna się znajdować poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Jeśli w pokoju, w którym odbywał się druk, wyczuwamy jakiś nieprzyjemny zapach, zadbajmy o porządne jego wywietrzenie.

Projekty do druku 3D w domu

Żeby rozpocząć druk 3D w domu, musimy posiadać odpowiedni projekt. Tylko skąd go wziąć? Pierwszym źródłem inspiracji są strony internetowe, oferujące darmowe projekty trójwymiarowe. W większości przypadków sprawdzi się ta właśnie droga, gdyż wiele przedmiotów zostało już zaprojektowanych. Druga sprawa, to płatne projekty – zazwyczaj lepiej wykonane, z większą możliwością dostosowania do siebie. Tańszym wyjściem jest kupno gotowych projektów, a droższym – indywidualne zamówienie od specjalisty.

Trzecia droga, by wykonać projekt do druku 3D w domu, to nauczenie się obsługi programu do modelowania trójwymiarowego. Nie jest to tak trudne, jak na pierwszy rzut oka się wydaje, a w ostatecznym rozrachunku na pewno wyjdzie nam na dobre. Możemy stworzyć przedmioty dopasowane do nas designem i wymiarami, nie spędzimy całych dni na szukaniu i mamy pewność, że będziemy zadowoleni.

Druk 3D w domu w praktyce
Druk 3D w domu w praktyce

Druk 3D w domu – pomysły

Obiecaliśmy Wam pomysły na druk 3D w domu. Możemy tą metodą uzupełnić nasze mieszkanie o przydatne lub ozdobne przedmioty, na przykład:

 1. Uchwyty do sztućców,
 2. Proste narzędzia do naprawiania,
 3. Drobne elementy, na przykład uchwyty mebli, które inaczej musielibyśmy kupić,
 4. Kubki i naczynia z filamentów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
 5. Klosze na lampy,
 6. Figurki,
 7. Zabawki dla dzieci,
 8. Wyjątkowe doniczki,
 9. Etui na telefon,
 10. Organizery biurowe,
 11. Wiele innych, ciekawych rzeczy – ogranicza nas tylko własna kreatywność.

Cena druku 3D w domu

Ile właściwie kosztuje druk 3D w domu? Cena składa się z kosztów drukarki i jej eksploatacji, filamentów oraz ewentualnej kwoty, jaką zapłacimy za projekt. Prosta drukarka 3D desktopowa kosztuje około 1000 zł lub więcej. Na początek gratis dostaniemy pewnie kilka filamentów, z czasem musimy je dokupić. W zależności od rodzaju i dodatków, mogą kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za małą szpulę. Dowiesz się więcej na https://omni3d.com/pl/drukarki-3d/.

Druk 3D w domu – podsumowanie

Czy macie jakieś doświadczenia w druku 3D w domu? Może ktoś ze znajomych ma taką drukarkę u siebie? Chętnie przeczytamy o Waszych opiniach i doświadczeniach! Ze swojej strony, musimy przyznać, że druk 3D w domu okazuje się niezwykle praktyczny, jeśli tylko wiemy, jak go używać. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wszystkich najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *