Jak urządzić mały salon w bloku w stylu loftowym

Mały salon w stylu industrialnym

Styl industrialny kojarzy nam się z ogromnymi, przestronnymi wnętrzami pofabrycznych budynków. I rzeczywiście, styl ten zapoczątkowany został właśnie jako sposób na wykorzystanie takich wnętrz.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przenieść go także do mniejszych mieszkań, nawet w bloku. Tym bardziej, że „industrialny”, czy też „loftowy” często oznacza „minimalistyczny”, a taki styl sprzyja małym pomieszczeniom. Dzięki niemu wydają się one optycznie większe i bardziej uporządkowane. Jak urządzić mały salon w stylu industrialnym? Krótką odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w kilku punktach, a znajdziecie je poniżej.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Zanim przejdziemy do głównego tematu naszego artykułu, przyjrzyjmy się z bliska najważniejszym cechom stylu industrialnego. Można bez wahania stwierdzić, że jest on dość surowy. Elementy, które w innych stylach za wszelką cenę chcielibyśmy zakryć lub wymienić, tu stanowią dekorację do wyeksponowania. Chodzi tu głównie o widoczne fragmenty instalacji, mury z czerwonej cegły, czy (jeśli mieszkamy w prawdziwym lofcie) stare posadzki pamiętające jeszcze lata dwudzieste ubiegłego wieku. Co więcej, we wnętrzach w stylu industrialnym wprowadzamy meble, dodatki i dekoracje, które podkreślają surowość pomieszczenia. Proste w formie, skórzane sofy i fotele, lampy rodem z magazynu czy też regały i stoliki z elementami kutego metalu to elementy, które nadadzą małemu salonowi industrialnego sznytu.

Jak urządzić mały pokój dzienny w stylu loft?
Jak urządzić mały pokój dzienny w stylu loft?

Żarówka edisonowska i stół z magazynu, czyli jak stylizować dodatki do małego salonu w stylu industrialnym

W małym salonie w stylu industrialnym pięknie będą się prezentować minimalistyczne, proste, wręcz surowe meble i dodatki.

Jakie?

  • Stolik kawowy z drewnianym blatem i metalową podstawą,
  • Żarówki edisonowskie zwisające na kablu,
  • Lampy z metalową (także drucianą) oprawą,
  • Metalowe regały,
  • Metalowe szafki.

Materiały w małym salonie w stylu industrialnym

Podczas urządzania małego salonu w stylu industrialnym warto sięgnąć po naturalne materiały.

(Dodajmy tu na marginesie, że wspomniana już czerwona cegła na ścianie to nie tylko element industrialny. Kochają go także inne style, zwłaszcza skandynawski, minimalistyczny i rustykalny).

Jak powiedzieliśmy, w stylu industrialnym dominuje surowość, dlatego doskonale będą się tu prezentować wielkoformatowe płytki z betonu architektonicznego, które świetnie współgrają ze wszystkimi „loftowymi” kolorami. W małym salonie w stylu industrialnym nie powinno też zabraknąć drewna, metalu, naturalnej skóry i dodatków wykonanych z bawełny lub wełny.

Kolory w małym salonie w stylu industrialnym

W wielkich, niezwykle jasnych dzięki ogromnym oknom, wnętrzach pofabrycznych budynków sprawdzają się kolory ciemne, neutralne: brąz, czerń, odcienie szarości. Dzięki temu zyskujemy efekt pomniejszenia, co w tym wypadku jest bardzo pożądane. Jeśli jednak chodzi o mały salon w stylu industrialnym, warto wybrać przede wszystkim czystą biel. Białe ściany doskonale będą współgrać z czarnymi dodatkami i – na przykład – czerwoną cegłą na ścianie. W tym zestawieniu dobrze będzie się prezentować czarna lub ciemnoszara kanapa i drewniany stolik. Jeśli chcemy naszemu małemu salonowi w stylu loftowym nadać bardziej przytulny charakter, sięgnijmy po więcej naturalnego drewna. Takiego charakteru na pewno doda nam drewniana podłoga w połączeniu z innymi drewnianymi elementami, zwykle stolikiem lub blatem kuchennym (jeśli salon połączony jest z kuchnią, co stanowi bardzo częsty zabieg).

Ekstrawaganckie dodatki w małym salonie w stylu industrialnym

Można by zaryzykować stwierdzenie, że jakiekolwiek dodatki uznane za ekstrawaganckie będą doskonale współgrać ze stylem loftowym. Jednak to, co może zaskoczyć w małym salonie w stylu industrialnym, to kolory. Na tle brązów, czerni, szarości i bieli niezwykle efektownie będą wyglądały elementy aranżacji w wesołych, jaskrawych kolorach. Sztandarowe przykłady to: jaskrawożółty fotel uszak (który również stanowi niezwykły dodatek we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim!), turkusowy pled rzucony od niechcenia na prostą, ciemną kanapę czy też jasnoróżowe albo ciemnoczerwone poduszki dekoracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *