Jakie nawozy azotowe

Nawozy azotowe

Nawozy azotowe są stosowane już obecnie bardzo powszechnie, jako środki wspomagające prawidłowy rozwój roślin. Jak wskazuje ich nazwa są one tworzone głównie na bazie azotu. Jego niedobór może powodować słabe krzewienie, skrócony okres wegetacji czy też obniżenie jakości plonów i słabe rośnięcie roślin. Dlatego ich powszechność nas już nie dziwi. Mają dobry wpływ na rośliny, więc dlaczego by ich nie stosować?

Zatem jakie nawozy azotowe wybrać? Czy są różne rodzaje? Jakie nadają się do jakich roślin? Dlaczego w ogóle warto je stosować? Gdzie i za ile możemy je zakupić? Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej w tym temacie, koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika poniżej oraz do rankingu najlepszych. Na końcu zapraszamy też do komentowania!

Jakie nawozy azotowe wybrać i kupić?

Nawozy azotowe stały się obecnie bardzo popularnym rodzajem wspomagaczy dla roślin. Są one przeznaczone głównie dla sektora rolnego, by zwiększać efekty upraw. Jednakże by tak się działo, należy na początek mieć jakąkolwiek wiedzę w tym temacie. Dlatego też przed zakupem zachęcamy Was do zapoznania się z kilkoma ważnymi informacjami, jak:

  1. rodzaje,
  2. sposób nawożenia,
  3. dawkowanie,
  4. przyswajanie.
Nawozy azotowe
Nawozy azotowe

Rodzaje nawozów azotowych

Zwracając uwagę na rodzaj nawozów azotowych, możemy wyróżnić kilka podstawowych, które wyróżniają się swoją skutecznością. Są nimi:

  • amonowe np. siarczan, węglan lub chlorek amonu, a także woda amoniakalna,
  • amidowe np. mocznik,
  • saletrzane np. saletra wapniowa, sodowa lub potasowa,
  • saletrzano-amonowe np. mieszaniny soli amonu i saletr, saletra amonowa, roztwór saletrzano-mocznikowy lub saletrzak.

Jak stosować nawozy azotowe?

Nawozy azotowe powinniśmy stosować przede wszystkim już w pierwszym okresie wzrostu roślin. W przypadku stosowania ich przed siewem, warto zmieszać je z wierzchnią warstwą gleby, by lepiej się przyjęła. Nawożenie jest niezbędne tak na prawdę o każdej porze roku, po prostu w momencie, gdy dana roślina została obsiana.

Zobacz: Jakie rośliny do sypialni?

Jednakże warto pamiętać, że już po dłuższym stosowaniu, gdy nasze uprawy zaczną rosnąć, możemy przerzucić się na formę dolistną (czyli forma sprayu). Wtedy wchłaniają się najszybciej i równomiernie. Pamiętamy, że niezależnie od formy, azot jest wypłukiwany, zatem należy regularnie dostarczać go roślinom.

Sposób nawożenia nawozów azotowych

Jeśli chodzi o sposób nawożenia nawozów azotowych, do wyboru mamy dwa. Pierwszym z nich jest sposób glebowy, stosowany głównie w początkowym stadium np. przed zasiewem. Do gleby dodajemy nawozy, które mają ją wzbogacić o azot, potrzebny do rozwoju.

Jednak warto zacząć też stosować drugi sposób w późniejszej fazie rozwoju, czyli dolistne. Można tu uzyskać na prawdę korzystne efekty. Te nawozy stosowane są w formie sprayu, zatem rozprzestrzeniają się równomiernie,szybko, dokładniej i są w roślinie na dłużej. Tu jesteśmy w stanie też uzupełnić większy niedobór azotu i mamy przy tym pewność, że się przyjmie.

Jakie nawozy azotowe
Jakie nawozy azotowe wybrać?

Dawkowanie nawozów azotowych

Dawkowanie nawozów azotowych to bardzo ważny element. Przede wszystkim dawkowanie rozpoczynamy od rozeznania zasobności gleby i jej odczynu. Wtedy o wiele łatwiej i dokładniej będzie nam dopasować dawkę, czy rodzaj nawozów do gleby.

Przyswajanie nawozów azotowych

Ważnym czynnikiem jest przyswajanie nawozów azotowych. W zależności od postaci, azot, który jest zawarty w poszczególnych nawozach może mieć różny poziom przyswojenia. Przykładowo saletra jest bardzo szybko przyswajana przez rośliny, czego z kolei nie można rzec o amonowych czy amidowych, które potrzebują nieco więcej czasu na rozpad azotu do formy wchłanialnej.

Warto także wspomnieć, że w rolnictwie nawozy azotowe mogą też posiadać mieszanki z innymi składnikami np. potas i fosfor. W tym przypadku są one stosowane głównie do wspomagania upraw, które wymagają od nas znacznie większego zaangażowania, a także zwiększonej ilości tych pierwiastków. Gdyż gleba po prostu nie jest w nie bogata. I to rolnicy muszą zadbać o ich uzupełnienie.

Polecamy: System drzwi składanych

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe?

Warto poczytać opinie, np. te znajdujące się w internecie. Wielu rolników zauważa korzystny wpływ nawozów azotowych. Działają one pozytywnie na różne uprawy. Są skuteczne. Oczywiście w przypadku, gdy stosujemy je rozsądnie wraz z zaleceniami od producenta. Przede wszystkim dbają o jakość planów, dodają roślinom potrzebnego do rozwoju azotu, przez co szybko rosną. Są bardziej odporne na choroby i pasożyty. Plony stają się bardziej bujne.

Warto dodać, że azot poprawia syntezę białek. Dzięki temu są jednymi z najchętniej stosowanych nawozów w rolnictwie. Możemy znaleźć różne mieszanki np. z innymi cennymi minerałami, jak magnez czy siarka, które dodatkowo wspomagają działanie. Na prawdę nawozy azotowe działają korzystnie.

Co powoduje brak azotu?

Co się dzieje, gdy roślinności brakuje azotu? Przede wszystkim nie wzrastają one dobrze, może pojawić się słabo krzewienie. Ich liścia dodatkowo szybko żółkną i odpadają. A to oznacza obniżenie jakości plonu. Zły rozwój to z kolei mały zarobek dla rolników. Łodyga staje się krótsza na brak azotu, przez co rośliny są małe. Dochodzi do obniżenia poziomu chlorofilu i skrócenia okresu wegetacji roślin.

Najlepsze nawozy azotowe

Najlepsze nawozy azotowe, czyli jakie? Przede wszystkim powinny odpowiadać naszemu aktualnemu zapotrzebowaniu na nawozy. Powinny być dopasowane zwłaszcza do rodzaju gleby, pory roku, warunków i rodzaju roślinki. Przed zakupem możemy poczytać opinie o producentach.

Najlepsze nawozy azotowe
Najlepsze nawozy azotowe

Gdzie kupić nawozy azotowe?

Gdzie zakupimy nawozy azotowe? Przede wszystkim w internecie jest bardzo duży wybór. Ale możemy też kupić lokalnie, w stacjonarnych sklepach oraz marketach, które zaopatrzone są w akcesoria ogrodnicze. Do znanych producentów zaliczamy: Samag, Zaksan, Pulan, Pulrea, YaraBela, Intermag i inni.

Cena nawozów azotowych

Cen nawozu azotowego będzie się różniła, w zależności od producenta, jakości, ale też wielkości opakowania, w jakim ją kupimy. Te bardziej chemiczne będą tańsze, od ekologicznych, naturalnych. Za 500 kg możemy zapłacić przykładowo nawet 1000 zł. W porównaniu za 25 kg zapłacimy od 100 zał – 200 zł. 1 kg to 160zł. Za 20 litrów będzie to 200 zł. Warto dokładnie sprawdza ceny.

Zobacz również: Druk 3D w domu

Nawozy azotowe – opinie

Znamy opinie innych, ale chcemy też poznać Wasze co do nawozów azotowych! Jesteśmy bardzo ciekawi, co o tym sądzicie. Dlaczego zdecydowaliście się na zakup? Dlaczego je stosujecie? Jakie korzyści zauważacie? A może jednak nie jesteście zadowoleni z rozpoczęcia stosowania takich nawozów? Czy każdy rolnik powinien je stosować? Od jakiego producenta i jaki rodzaj kupujecie najczęściej? Jeśli chcecie się podzielić swoimi opiniami – zapraszamy Was do sekcji komentarzy!

Nawozy azotowe / Ranking najlepszych

Zapewne nie jeden rolnik pragnie osiągnąć zamierzone sukcesy, jeśli chodzi o otrzymanie jak najlepszych planów. Jednak w dzisiejszych najkorzystniejsze okazuje się stosowanie nawozów. Dlatego też specjalnie dla Was powstał ranking najlepszych nawozów azotowych. W zestawieniu znajdziecie tylko sprawdzone produkty wraz z opinią i ceną. Sprawdźcie sami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *