Mieszkanie w stylu glamour

Popularne style we wnętrzach

Wnętrza urządzone w jednym stylu są ciekawe, pozwalają odpocząć, a przy tym cieszą oko. Wystarczy niekiedy kilka detali, by nadać pomieszczeniu niezwykłego, oryginalnego charakteru.

Wymaga to jednak znajomości zasad rządzących danym stylem. Dlatego dziś zajmiemy się kilkoma popularnymi stylami we wnętrzach. Czym się charakteryzują? Jakie kolory, meble, dodatki i dekoracje sprawiają, że wchodząc do mieszkania, wiemy już, że jest urządzone w stylu skandynawskim, industrialnym lub glamour?

Przestrzeń, światło i wygoda, czyli styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością i trudno dziwić się temu zjawisku. Mieszkania i domy urządzone w tym stylu są jasne, przestronne, uporządkowane, a przy tym wygodne. Materiały, które można tu znaleźć, to naturalne drewno, wełna, bawełna, len i juta. Równie naturalne stosowane są tu kolory: brązy, beże, biele i szarości. Dla tych jednak, którzy lubią wprowadzić nieco koloru do swoich wnętrz, mamy dobrą wiadomość: styl skandynawski lubi zaskakujące dodatki w jaskrawych kolorach, takie jak żółty fotel, turkusowy pled czy czerwone cegły na ścianie. A jeśli już mowa o ścianach. W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim są one najczęściej białe, a dekorują je biało-czarne zdjęcia albo grafiki w czarnych lub białych ramkach.

Mieszkanie w stylu skandynawskim
Mieszkanie w stylu skandynawskim

Nostalgia za minionymi czasami w połączeniu z surowością, czyli styl industrialny we wnętrzach

We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym (loftowym) odnajdzie się każdy, kto ceni urok dawnych lat, a przy tym każdy, kto lubi prostotę i minimalizm. Elementy, które w innym razie staralibyśmy się zakryć za wszelką cenę, tu stają się oryginalną dekoracją i chlubą gospodarza lub gospodyni domu. Fragmenty instalacji, czerwona cegła, stara posadzka – to wszystko w stylu industrialnym stanie się pożądaną ozdobą.

A oto kilka typowych dla stylu industrialnego elementów:

  • Ogromne okna, sięgające od podłogi do sufitu,
  • Ściany z czerwonej cegły,
  • Metalowe nóżki stolików i stołów,
  • Blaty wykonane z surowego, najlepiej olejowanego drewna,
  • Metalowe regały i szafki,
  • Konsole z metalu i drewna,
  • Żarówki edisonowskie.

Co ciekawe, mimo oczywistych różnic dzielących styl skandynawski od stylu industrialnego, zarówno w jednym, jak i w drugim, znajdziemy podobne elementy wyposażenia. Chodzi tu zwłaszcza o takie detale jak żółty fotel-uszak, połączenie metalu z drewnem czy popularne kubełkowe krzesła.

Przepych, blask i blichtr, czyli styl glamour we wnętrzach

Pamiętacie choć jeden film ze złotej ery Hollywood? W wielu z nich można podziwiać gwiazdy, które w obłędnych kreacjach (choćby to był szlafroczek i pantofle!) przechadzały się po kipiących przepychem wnętrzach, które nieodmiennie kojarzyły się z pałacem. Styl glamour wzoruje się właśnie na nich. Znajdziemy tu zdobione fronty szafek i komód stojących na giętych, stylizowanych nóżkach, ciężkie, aksamitne fotele i sofy czy solidne, tapicerowane krzesła. Wśród dodatków wymienić warto kryształowe żyrandole, wielkie lustra w bogato zdobionych ramach, a także granitowe lub marmurowe posadzki. Dodajmy tu jeszcze, że w stylu glamour nie może zabraknąć blasku. Błyszczą się tu uchwyty i fronty szafek, blaty, dekoracje i podłoga. Pomieszczenia urządzone w stylu glamour zawierają najczęściej dość ograniczoną gamę kolorystyczną. Dominują tu czerń, biel oraz ciemny róż i fiolet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *